Şuarâ Sûresi(26) 92. Ayet


92 / 227


# Meal Ayet
Arapça وَق۪يلَ لَهُمْ اَيْنَ مَا كُنْتُمْ تَعْبُدُونَۙ
Türkçe Okunuşu * Vekîle lehum eyne mâ kuntum ta’budûn(e)
1. Ömer Çelik Meali Onlara şöyle seslenilecek: “Nerede o dünyadayken taptıklarınız,”
2. Diyanet Vakfı Meali 92, 93. Onlara: Allah'tan gayrı taptıklarınız hani nerede? Size yardım edebiliyorlar mı veya kendilerine (olsun) yardımları dokunuyor mu? denilir.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali 92,93. Onlara: "Allah'ı bırakıp taptıklarınız nerededir. Size yardım ediyorlar mı veya kendilerine yardımları dokunuyor mu?" denilir.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali 91,92,93. Cehennem de azgınlara gösterilecek ve onlara, “Allah’ı bırakıp da tapmakta olduklarınız nerede? Size yardım ediyorlar mı veya kendilerini kurtarabiliyorlar mı?” denilecek.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali 92,93. Onlara, "Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, hani nerede? Size yardım edebiliyorlar mı veya kendilerini kurtarabiliyorlar mı?" denilir.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali 92,93. Ve bunlara hani nerede o Allahın gayrıdan taptıklarınız? Nasıl size yardım ediyorlar veya kendilerini kurtarıyorlar mı? denilmekte
7. Hasan Basri Çantay Meali 92,93. Ve anlara: «Allâhı bırakıb da tapdıklarınız nerede? Size yardım ediyorlar mı, yahud kendi başlarına yardımları dokunuyor mu?» denilmişdir.
8. Hayrat Neşriyat Meali 92,93. Ve onlara: “Sizin, Allah'dan başka tapmakta olduklarınız hani nerededir? Sizeyardım ediyorlar mı, veya kendilerine yardımları dokunuyor mu?” denilir.
9. Ali Fikri Yavuz Meali 92,93. Ve onlara: Allah'dan başka taptıklarınız nerede? Size yardım ediyorlar mı, veya kendilerini kurtarıyorlar mı? denilmekte...
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Ve onlara denildi: «İbadet eder olduğunuz şeyler nerede?»
11. Ümit Şimşek Meali Onlara denir ki: “Nerede şimdi taptıklarınız—
12. Yusuf Ali (English) Meali "And it shall be said to them: ´Where are the (gods) ye worshipped-
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin tam mânâsı ile anlaşılması mümkün olmayabilir. Ayetlerin izahı için mutlaka bir tefsire başvurulması gerekir.
Şuarâ Sûresi 92. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.