Tâ-Hâ Sûresi(20) 78. Ayet


78 / 135


# Meal Ayet
Arapça فَاَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ بِجُنُودِه۪ فَغَشِيَهُمْ مِنَ الْيَمِّ مَا غَشِيَهُمْۜ
Türkçe Okunuşu * Feetbe’ahum fir’avnu bicunûdihi feġaşiyehum mine-lyemmi mâ ġaşiyehum
1. Ömer Çelik Meali Derken Firavun, askerleriyle Mûsâ ve kavminin peşine düştü. Ama deniz üzerlerine kapanıp, onları görülmedik bir şekilde yutuverdi.
2. Diyanet Vakfı Meali Bunun üzerine Firavun, askerleri ile birlikte onların peşine düştü. Deniz onları gömüp boğuverdi.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Firavun, ordusuyla onları takip etti, deniz de onları içine alıverdi, hem de ne alış!
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Bunun üzerine Firavun askerleriyle birlikte onların peşine düştü de, deniz onları görülmedik bir şekilde kuşatıp yuttu.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Firavun ordularıyla hemen onları takip etti, denizden kendilerini sarıveren (korkunç boğulma) sarıverdi
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Derken Firavn ordulariyle onları ta'kıb etti, kendilerini de deryadan saran sarıverdi
7. Hasan Basri Çantay Meali Derken (Fir'avn), ordulariyle birlikde arkalarına düşdü, deniz de kendilerini nasıl kapladıysa öylece kaplayıverdi.
8. Hayrat Neşriyat Meali Derken Fir'avun ordusuyla onların peşine düştü (ve onlar da açılan yoldan denize girdiler). Bunun üzerine denizden onları kaplayan şey, kaplayıverdi (de hepsi boğulup helâk oldular).
9. Ali Fikri Yavuz Meali Hemen Firavun ordularıyla onları takip etti, kendilerini (Firavun'la İsrail oğullarını) denizden sarıveren (dehşetli ve korkunç boğulma) sarıverdi.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Derken Fir'avun ordusuyla onların arkasına düştü. Artık kendilerini (Fir'avun ile ordusunu) denizden saran sarıverdi.
11. Ümit Şimşek Meali Firavun, askerleriyle onların peşine düştü; sonra da deryadan onları kaplayacak olan şey kaplayıverdi.
12. Yusuf Ali (English) Meali Then Pharaoh pursued them with his forces, but the waters completely overwhelmed them and covered them up.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvurulması gerekir.
Tâ-Hâ Sûresi 78. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.