Tâ-Hâ Sûresi(20) 111. Ayet


111 / 135


# Meal Ayet
Arapça وَعَنَتِ الْوُجُوهُ لِلْحَيِّ الْقَيُّومِۜ وَقَدْ خَابَ مَنْ حَمَلَ ظُلْمًا
Türkçe Okunuşu * Ve’aneti-lvucûhu lilhayyi-lkayyûm(i)(s) vekad ḣâbe men hamele zulmâ(n)
1. Ömer Çelik Meali Bütün yüzler, her zaman diri, her şeyin varlığı kendisine bağlı olan ve kâinatı yöneten Allah’ın önünde eğilmiştir. Zulüm yüklenerek gelen kimse, gerçekten hüsrâna uğramıştır.
2. Diyanet Vakfı Meali Bütün yüzler (insanlar), diri ve her şeye hakim olan Allah için eğilip boyun bükmüştür. Zulüm yüklenen ise, gerçekten perişan olmuştur.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali İnsanlar, diri ve her an yaratıklarını gözetip duran Allah'a boyun eğmiştir. Yükü zulüm olan kimse ise hüsrana uğramıştır.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Bütün yüzler; diri, yaratıklarına hâkim ve onları koruyup gözeten Allah’a boyun eğmiştir. Zulüm yüklenen, mutlaka hüsrana uğramıştır.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Bütün yüzler, diri ve bütün yarattıklarını gözetip duran Allah'a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Ve bütün yüzler o hayyü kayyuma baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen cidden hâib olmuştur
7. Hasan Basri Çantay Meali (Artık bütün) yüzler (ezelde ve ebedde) diri ve herşey'e bihakkın haakim olan Allaha baş eğmişdir. Zulüm yükü taşıyanlar ise hakıykaten husrâne uğramışdır.
8. Hayrat Neşriyat Meali “Ve bütün yüzler O Hayy-ı Kayyûm (hayat sâhibi olan ve herşey kendisiyle kaim olan Allah) için (huzûrunda) baş eğmişlerdir; zulüm yüklenen kimse ise, gerçekten hüsrâna uğramıştır.”
9. Ali Fikri Yavuz Meali Bütün yüzler HAYYÜ'L-KAYYÛM olan (ölmeyen ve ezelden beri mevcud olan) Allah'a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen hakikaten hüsrana uğramıştır.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Ve yüzler Hayy-ı Kayyûm için zelilâne bir vaziyet almışlardır ve zulmü yüklenmiş olan, muhakkak ki hüsrâna uğramıştır.
11. Ümit Şimşek Meali Yüzler Hayy ve Kayyûm olanın önünde eğilmiştir. Zulüm yüklenen kimse o gün gerçekten ziyana düşmüştür.
12. Yusuf Ali (English) Meali (All) faces shall be humbled before (Him) - the Living, the Self-Subsisting, Eternal: hopeless indeed will be the man that carries iniquity (on his back).
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Tâ-Hâ Sûresi 111. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/05/nahl-suresi-21-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Nahl Suresi 21. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Nahl Suresi 21. Ayetinin Arapçası:اَمْوَاتٌ غَيْرُ اَحْيَٓاءٍۚ وَمَا يَشْعُرُونَۙ اَيَّانَ يُبْعَثُونَ۟ Nahl Suresi 21. Ayetinin Meali (Anlamı):Onlar ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/05/nahl-suresi-20-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Nahl Suresi 20. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Nahl Suresi 20. Ayetinin Arapçası:وَالَّذ۪ينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ لَا يَخْلُقُونَ شَيْـًٔا وَهُمْ يُخْلَقُونَۜ Nahl Suresi 20. Ayetinin Meali ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/05/nahl-suresi-19-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Nahl Suresi 19. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Nahl Suresi 19. Ayetinin Arapçası:وَاللّٰهُ يَعْلَمُ مَا تُسِرُّونَ وَمَا تُعْلِنُونَ Nahl Suresi 19. Ayetinin Meali (Anlamı):Allah, sizin gizlice yap ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/05/nahl-suresi-18-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Nahl Suresi 18. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Nahl Suresi 18. Ayetinin Arapçası:وَاِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللّٰهِ لَا تُحْصُوهَاۜ اِنَّ اللّٰهَ لَغَفُورٌ رَح۪يمٌ Nahl Suresi 18. Ayetinin Meali (An ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/05/nahl-suresi-17-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Nahl Suresi 17. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Nahl Suresi 17. Ayetinin Arapçası:اَفَمَنْ يَخْلُقُ كَمَنْ لَا يَخْلُقُۜ اَفَلَا تَذَكَّرُونَ Nahl Suresi 17. Ayetinin Meali (Anlamı):Yaratan, yaratam ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/05/nahl-suresi-16-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Nahl Suresi 16. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Nahl Suresi 16. Ayetinin Arapçası:وَعَلَامَاتٍۜ وَبِالنَّجْمِ هُمْ يَهْتَدُونَ Nahl Suresi 16. Ayetinin Meali (Anlamı):Bunların dışında yol gösterecek ...