A'râf Sûresi 181. Ayet


181 / 206


# Meal Ayet
Arapça وَمِمَّنْ خَلَقْنَٓا اُمَّةٌ يَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَبِه۪ يَعْدِلُونَ۟
Türkçe Okunuşu Vemimmen ḣaleknâ ummetun yehdûne bilhakki vebihi ya’dilûn(e)
1. Ömer Çelik Meali Yarattığımız kimseler içinde hakkı anlatıp onunla insanlara doğru yolu gösteren ve yine hakka dayanarak doğruluğu ve adâleti uygulayan bir topluluk vardır.
2. Diyanet Vakfı Meali Yarattıklarımızdan, daima hakka ileten ve adaleti hak ile yerine getiren bir millet bulunur.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Yarattıklarımızdan bir topluluk hakkı gösterirler ve onunla hükmederler.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Yarattıklarımızdan, hakka sarılarak doğru yolu gösteren ve hak ile adaleti gerçekleştiren bir topluluk vardır.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Yine bizim yarattığımız insanlardan öyle bir ümmet var ki, onlar hakka yol gösterirler ve o hak ile adaleti yerine getirirler.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Yine bizim halk ettiklerimizden bir ümmet de var ki hakka rehberlik ederler, ve onunla icrayı adalet eylerler
7. Hasan Basri Çantay Meali Yaratdıklarımızdan öyle bir ümmet de vardır ki onlar hakka rehberlik ederler, adaleti de onunla (o dairede) tatbıyk ederler.
8. Hayrat Neşriyat Meali Yarattıklarımızdan bir ümmet de vardır ki, (insanlara) hak ile doğru yolu gösterirler ve onunla adâleti tatbîk ederler.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Yine bizim yarattıklarımızdan bir ümmet de vardır ki, rehberlik ederler ve hak ile hüküm verirler.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Ve yarattıklarımızdan bir ümmet de vardır ki, onlar hak ile rehberlik ederler ve hak ile adâlette bulunurlar.
11. Ümit Şimşek Meali Yarattıklarımız arasından bir topluluk da var ki, hak sözle insanlara doğru yolu gösterir ve hak ile hükmederek adalet ederler.
12. Yusuf Ali (English) Meali Of those We have created are people who direct (others) with truth. And dispense justice therewith.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
A'râf Sûresi 181. ayetinin tefsiri için tıklayınız