Zâriyât Sûresi(51) 40. Ayet


40 / 60


# Meal Ayet
Arapça فَاَخَذْنَاهُ وَجُنُودَهُ فَنَبَذْنَاهُمْ فِي الْيَمِّ وَهُوَ مُل۪يمٌۜ
Türkçe Okunuşu * Fe-eḣażnâhu ve cunûdehu fenebeżnâhum fî-lyemmi ve huve mulîm(un)
1. Ömer Çelik Meali Bunun üzerine biz de hem onu hem de ordularını kıskıvrak yakalayıp denizin dibine geçiriverdik. Firavun boğulurken yaptıklarına bin pişman kendini kınıyordu!
2. Diyanet Vakfı Meali Nihayet onu da ordularını da yakalayıp denize attık, bu sırada kendini kınayıp duruyordu.  
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Sonunda onu ve ordularını yakalayıp denize attık. O, kınanmayı haketmişti.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Bunun üzerine biz de kendisini ve ordularını yakalayıp denize attık. O ise (pişman olmuş), kendini kınıyordu.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Nihayet biz onu ve ordularını yakalayıp hepsini denize attık. Firavun ise o sırada (inadından dolayı pişmanlık duyarak) kendi kendini kınıyordu.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Onun üzerine biz de tuttuk kendisini ve ordularını deryaya fırlatıverdik: namerdlik ederken o leîm
7. Hasan Basri Çantay Meali Nihayet onu da, ordularını da yakalayıb denize atdık ki o, (bu sırada kendi kendini) kınayıcı idi.
8. Hayrat Neşriyat Meali Bunun üzerine (biz de) onu ve ordusunu, kendisi kınanacak bir kimse olarak yakalayıp hepsini denize atıverdik.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Bunun üzerine tuttuk kendisini ve ordularını denize attık. Öyle ki, küfür ve inad üzere bulunuyordu.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Artık O'nu da, ordularını da yakaladık, hemen onları denize atıverdik. Ve o, levm edilecek şeyleri yaparken (öyle bir felakete uğramış oldu).
11. Ümit Şimşek Meali Biz de hem onu, hem ordusunu yakalayıp denize attık ki, o sırada o kendi kendisini suçluyordu.
12. Yusuf Ali (English) Meali So We took him and his forces, and threw them into the sea; and his was the blame.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvurulması gerekir.
Zâriyât Sûresi 40. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.