Kehf Sûresi(18) 98. Ayet


98 / 110


# Meal Ayet
Arapça قَالَ هٰذَا رَحْمَةٌ مِنْ رَبّ۪يۚ فَاِذَا جَٓاءَ وَعْدُ رَبّ۪ي جَعَلَهُ دَكَّٓاءَۚ وَكَانَ وَعْدُ رَبّ۪ي حَقًّاۜ
Türkçe Okunuşu * Kâle hâżâ rahmetun min rabbî(s) fe-iżâ câe va’du rabbî ce’alehu dekkâ/(e)(s) vekâne va’du rabbî hakkâ(n)
1. Ömer Çelik Meali Zülkarneyn: “Bu set, Rabbimin kullarına bir rahmetidir. Fakat Rabbimin belirlediği vakit gelince onu yerle bir edecektir. Çünkü Rabbimin va‘di haktır ve mutlaka gerçekleşecektir” dedi.
2. Diyanet Vakfı Meali Zülkarneyn: Bu, Rabbimden bir rahmettir. Fakat Rabbimin vâdi gelince, O, bunu yerle bir eder. Rabbimin vâdi haktır, dedi.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Zülkarneyn: "İşte bu, Rabbimin bir rahmetidir. Rabbimin tayin ettiği zaman gelince onu yerle bir eder; Rabbimin verdiği söz gerçektir" dedi.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Zülkarneyn, “Bu, Rabbimin bir rahmetidir. Rabbimin vaadi (kıyametin kopma vakti) gelince onu yerle bir eder. Rabbimin vaadi gerçektir” dedi.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Zülkarneyn dedi ki: "Bu Rabbimin bir lütfudur. Rabbimin vaadi geldiği vakit de onu dümdüz yapacaktır. Rabbimin vaadi de haktır.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Bu, dedi: rabbımdan bir rahmettir, rabbımın va'di vakit de onu düm düz edecektir, rabbımın va'di hakkoldu
7. Hasan Basri Çantay Meali «Bu, dedi, Rabbimden bir merhametdir. Fakat Rabbimin va'di gelince, O bunu dümdüz yapar. Rabbimin va'di bir hakdır».
8. Hayrat Neşriyat Meali (Zülkarneyn:) “Bu (sed) Rabbimden bir rahmettir. Fakat Rabbimin ta'yîn ettiği zaman (kıyâmet günü) gelince onu yerle bir eder. Rabbimin va'di ise haktır” dedi.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Zü'l-Karneyn dedi ki: “- Bu sed, Rabbimden (kullarına bir nimet ve) rahmettir. Rabbimin vaadi geldiği (kıyamet günü yaklaştığı) zaman onu dümdüz yapacaktır. Rabbimin vaadi de haktır.”
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Dedi ki: «Bu, Rabbimin bir rahmetidir. Rabbimin vaadi geldiği vakit ise onu dümdüz etmiş olacaktır. Ve Rabbimin vaadi bir hak olmuştur.»
11. Ümit Şimşek Meali Zülkarneyn, “Bu Rabbimden bir rahmettir,” dedi. “Rabbimin belirlediği vade erişince onu yerle bir eder. Rabbimin vaadi ise gerçektir.”
12. Yusuf Ali (English) Meali He said: "This is a mercy from my Lord: But when the promise of my Lord comes to pass, He will make it into dust; and the promise of my Lord is true."
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Kehf Sûresi 98. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-31-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 31. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 31. Ayetinin Arapçası:وَلَٓا اَقُولُ لَكُمْ عِنْد۪ي خَزَٓائِنُ اللّٰهِ وَلَٓا اَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلَٓا اَقُولُ اِنّ۪ي مَلَكٌ وَلَٓا اَقُول ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-30-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 30. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 30. Ayetinin Arapçası:وَيَا قَوْمِ مَنْ يَنْصُرُن۪ي مِنَ اللّٰهِ اِنْ طَرَدْتُهُمْۜ اَفَلَا تَذَكَّرُونَ Hûd Suresi 30. Ayetinin Meali (Anl ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-29-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 29. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 29. Ayetinin Arapçası:وَيَا قَوْمِ لَٓا اَسْـَٔلُكُمْ عَلَيْهِ مَالًاۜ اِنْ اَجْرِيَ اِلَّا عَلَى اللّٰهِ وَمَٓا اَنَا۬ بِطَارِدِ الَّذ۪ينَ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-28-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 28. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 28. Ayetinin Arapçası:قَالَ يَا قَوْمِ اَرَاَيْتُمْ اِنْ كُنْتُ عَلٰى بَيِّنَةٍ مِنْ رَبّ۪ي وَاٰتٰين۪ي رَحْمَةً مِنْ عِنْدِه۪ فَعُمِّيَتْ ع ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-27-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 27. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 27. Ayetinin Arapçası:فَقَالَ الْمَلَاُ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ قَوْمِه۪ مَا نَرٰيكَ اِلَّا بَشَرًا مِثْلَنَا وَمَا نَرٰيكَ اتَّبَعَكَ اِلّ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-26-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 26. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 26. Ayetinin Arapçası:اَنْ لَا تَعْبُدُٓوا اِلَّا اللّٰهَۜ اِنّ۪ٓي اَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ اَل۪يمٍ Hûd Suresi 26. Ayetinin Meali ...