Kehf Sûresi(18) 5. Ayet


5 / 110


# Meal Ayet
Arapça مَا لَهُمْ بِه۪ مِنْ عِلْمٍ وَلَا لِاٰبَٓائِهِمْۜ كَبُرَتْ كَلِمَةً تَخْرُجُ مِنْ اَفْوَاهِهِمْۜ اِنْ يَقُولُونَ اِلَّا كَذِبًا
Türkçe Okunuşu * Mâ lehum bihi min ‘ilmin velâ li-âbâ-ihim(c) keburat kelimeten taḣrucu min efvâhihim(c) in yekûlûne illâ keżibâ(n)
1. Ömer Çelik Meali Bu konuda ne Allah’a çocuk isnat edenlerin dayandıkları kesin bir bilgi vardır, ne de aynı iddiayı taşıyan atalarının! Ağızlarından çıkan o söz, ne kadar korkunç bir küfür sözüdür! Onlar, başka değil, ancak yalan söylüyorlar.
2. Diyanet Vakfı Meali Ne onların (Allah evlât edindi, diyenlerin), ne de atalarının bu konuda hiçbir bilgisi yoktur. Ağızlarından çıkan bu söz ne büyük oldu! Yalandan başka bir şey söylemiyorlar.  
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Allah'ın çocuk edindiğine dair ne kendilerinin ve ne de babalarının bir bilgisi vardır. Ağızlarından çıkan söz ne büyük iftiradır. Onlar yalnız ve yalnız yalan söylerler.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Bu konuda ne kendilerinin, ne de atalarının hiçbir bilgisi yoktur. Ne büyük bir söz (bu) ağızlarından çıkan! Onlar ancak yalan söylüyorlar.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Bu hususta ne kendilerinin, ne de atalarının hiçbir bilgisi yoktur. Ağızlarından çıkan söz ne büyük bir iftiradır. Onlar, yalandan başka bir şey söylemiyorlar.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Buna dâir ne kendilerinin ılmi vardır ne de babalarının, o ne büyük bir kelime ki ağızlarından çıkıyor, sırf bir yalan söylüyorlar
7. Hasan Basri Çantay Meali Ne onların, ne atalarının buna dâir hiç bir ilgisi yokdur. Ağızlarından çıkan söz ne büyük! Onlar yalandan başkasını söylemezler.
8. Hayrat Neşriyat Meali Buna (Allah'a çocuk isnâdına) dâir ne kendilerinin bir ilmi vardır, ne de atalarının! Ağızlarından çıkan bir söz olarak (bu iddiâları) ne büyük (bir küfür) oldu! (Onlar)yalandan başka bir şey söylemiyorlar.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Allah çocuk edindiğine dair ne kendilerinin bir ilmi vardır, ne de (taklid ettikleri) babalarının. Ağızlarından çıkan o söz ne büyük!... Onlar, ancak yalan söylüyorlar.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Buna dair ne kendilerinin bir bilgisi vardır ve ne de babalarının. Ne büyük bir söz ki, ağızlarından çıkıyor. Onlar başka değil, ancak yalan söylüyorlar.
11. Ümit Şimşek Meali Bu konuda ne onların bir bilgisi var, ne atalarının. Ağızlarından çıkan ise, pek büyük bir sözdür. Fakat söyledikleri yalandan başka birşey değildir.
12. Yusuf Ali (English) Meali No knowledge have they of such a thing, nor had their fathers. It is a grievous thing that issues from their mouths as a saying. What they say is nothing but falsehood!
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Kehf Sûresi 5. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-41-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 41. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 41. Ayetinin Arapçası:وَقَالَ ارْكَبُوا ف۪يهَا بِسْمِ اللّٰهِ مَجْرٰۭۙيهَا وَمُرْسٰيهَاۜ اِنَّ رَبّ۪ي لَغَفُورٌ رَح۪يمٌ Hûd Suresi 41. Ayet ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-40-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 40. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 40. Ayetinin Arapçası:حَتّٰٓى اِذَا جَٓاءَ اَمْرُنَا وَفَارَ التَّنُّورُۙ قُلْنَا احْمِلْ ف۪يهَا مِنْ كُلٍّ زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ وَاَهْلَكَ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-39-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 39. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 39. Ayetinin Arapçası:فَسَوْفَ تَعْلَمُونَۙ مَنْ يَأْت۪يهِ عَذَابٌ يُخْز۪يهِ وَيَحِلُّ عَلَيْهِ عَذَابٌ مُق۪يمٌ Hûd Suresi 39. Ayetinin Mea ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-38-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 38. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 38. Ayetinin Arapçası:وَيَصْنَعُ الْفُلْكَ وَكُلَّمَا مَرَّ عَلَيْهِ مَلَاٌ مِنْ قَوْمِه۪ سَخِرُوا مِنْهُۜ قَالَ اِنْ تَسْخَرُوا مِنَّا فَا ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-37-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 37. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 37. Ayetinin Arapçası:وَاصْنَعِ الْفُلْكَ بِاَعْيُنِنَا وَوَحْيِنَا وَلَا تُخَاطِبْن۪ي فِي الَّذ۪ينَ ظَلَمُواۚ اِنَّهُمْ مُغْرَقُونَ Hûd Su ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-36-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 36. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 36. Ayetinin Arapçası:وَاُو۫حِيَ اِلٰى نُوحٍ اَنَّهُ لَنْ يُؤْمِنَ مِنْ قَوْمِكَ اِلَّا مَنْ قَدْ اٰمَنَ فَلَا تَبْتَئِسْ بِمَا كَانُوا يَف ...