Yusuf Sûresi(12) 60. Ayet


60 / 111


# Meal Ayet
Arapça فَاِنْ لَمْ تَأْتُون۪ي بِه۪ فَلَا كَيْلَ لَكُمْ عِنْد۪ي وَلَا تَقْرَبُونِ
Türkçe Okunuşu * Fe-in lem te/tûnî bihi felâ keyle lekum ‘indî velâ takrabûn(i)
1. Ömer Çelik Meali “Eğer onu bana getirmezseniz, artık benden bir ölçek bile olsa erzak beklemeyin, sakın yanıma da yaklaşmayın.”
2. Diyanet Vakfı Meali Eğer onu bana getirmezseniz, artık benim yanımda size verilecek bir ölçek (erzak)  yoktur, bana hiç yaklaşmayın!»
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali "Eğer onu bana getirmezseniz bundan böyle benden bir ölçek bile alamazsınız ve bana artık yaklaşmayın da."
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali “Eğer onu bana getirmezseniz, artık benim yanımda size verilecek tek ölçek (zahire) bile yoktur ve bir daha da bana yaklaşmayın.”
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali "Siz eğer onu bana getirmezseniz, bir daha size hiç kile yok, (bir ölçek bile zahire alamazsınız) yanıma da yaklaşmayın".
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Eğer onu bana getirmezseniz artık benim yanımda size kile yok ve bana yaklaşmayın
7. Hasan Basri Çantay Meali «Eğer onu bana getirmezseniz artık benim yanımda size hiç bir kile yok. (Bîhûde) bana yaklaşmayın».
8. Hayrat Neşriyat Meali “Buna rağmen (bir daha geldiğinizde) onu bana getirmezseniz, artık benim yanımda size ölçek(le verilecek bir şey) yok ve bana yaklaşmayın!”
9. Ali Fikri Yavuz Meali Eğer onu bana getirmezseniz, benim yanımda ölçek (zahire) yok ve bana yaklaşmayın.”
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali «İmdi O'nu bana getirmezseniz artık benim yanımda sizin için bir (kile bile zahire) yoktur ve bana yaklaşmayınız.»
11. Ümit Şimşek Meali “Onu getirmezseniz artık benden size erzak yok; sakın yanıma yaklaşmayın.”
12. Yusuf Ali (English) Meali "Now if ye bring him not to me, ye shall have no measure (of corn) from me, nor shall ye (even) come near me."
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvurulması gerekir.
Yusuf Sûresi 60. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.