Nahl Sûresi(16) 4. Ayet


4 / 128


# Meal Ayet
Arapça خَلَقَ الْاِنْسَانَ مِنْ نُطْفَةٍ فَاِذَا هُوَ خَص۪يمٌ مُب۪ينٌ
Türkçe Okunuşu * Ḣaleka-l-insâne min nutfetin fe-iżâ huve ḣasîmun mubîn(un)
1. Ömer Çelik Meali O, insanı küçücük bir nutfeden yarattı. Ama insan, yaratıcısına karşı apaçık bir düşman kesilivermiştir.
2. Diyanet Vakfı Meali O, insanı bir damla sudan yarattı. Fakat bakarsın ki (insan) Rabbine apaçık bir hasım oluvermiştir.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali İnsanı nutfeden yaratmıştır. Öyleyken o nasıl da açıkça karşı koymaktadır!
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali İnsanı nutfeden (bir damla sudan) yarattı. Böyle iken bakarsın ki o, Rabbine açık bir hasım kesilmiştir.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali O, insanı bir meniden (spermadan) yarattı. Bir de bakarsın ki o, Rabbine karşı apaçık bir düşmandır.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali İnsanı bir nutfeden yarattı, bir de bakarsın o, natûk bir muhasım kesilmiştir
7. Hasan Basri Çantay Meali İnsanı bir damla sudan yaratdı O. (Böyle iken) bakarsın ki o, apaçık (yaman) bir hasım (kesilmiş) dir!
8. Hayrat Neşriyat Meali İnsanı bir nutfeden (hakir bir damla sudan süzülmüş hulâsadan) yarattı; bir de bakarsın ki o, apaçık bir mücâdeleci (kesilmiş)tir.
9. Ali Fikri Yavuz Meali İnsanı bir meniden yarattı. (Kemale erince) bir de bakarsın ki, o, apaçık bir mücadeleci olmuştur (çürümüş kemikleri kim diriltir? der).
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali İnsanı bir nutfeden yaratmıştır. Böyle iken, o, apaçık bir düşmandır.
11. Ümit Şimşek Meali O, insanı da bir damla sudan yarattı; insan ise ona apaçık bir düşman kesiliverdi.
12. Yusuf Ali (English) Meali He has created man from a sperm-drop; and behold this same (man) becomes an open disputer!
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin tam mânâsı ile anlaşılması mümkün olmayabilir. Ayetlerin izahı için mutlaka bir tefsire başvurulması gerekir.
Nahl Sûresi 4. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.