Yâsin Sûresi(36) 49. Ayet


49 / 83


# Meal Ayet
Arapça مَا يَنْظُرُونَ اِلَّا صَيْحَةً وَاحِدَةً تَأْخُذُهُمْ وَهُمْ يَخِصِّمُونَ
Türkçe Okunuşu Mâ yenzurûne illâ sayhaten vâhideten te/ḣużuhum vehum yaḣissimûn(e)
1. Ömer Çelik Meali Anlaşılan onlar, dünyevî meseleler veya şahsî menfaatleri üzerinde birbirleriyle çekişip dururlarken kendilerini apansız ve kıskıvrak yakalayacak olan korkunç bir çığlıktan başka bir şey beklemiyorlar.
2. Diyanet Vakfı Meali Onlar, birbirleriyle çekişip dururken kendilerini ansızın yakalayacak korkunç bir sesi bekliyorlar.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Çekişip dururlarken kendilerini yakalayacak bir tek çığlığı beklerler.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Onlar ancak, çekişip dururlarken kendilerini yakalayacak korkunç bir ses bekliyorlar.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Onlar sadece bir tek çığlığa bakıyorlar, bir çığlık ki, onlar çekişip dururken kendilerini yakalayıverir.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Başka değil, tek bir sayhaya bakıyorlar, bir sayha ki onlar çekişip dururlarken kendilerini yakalayıverir
7. Hasan Basri Çantay Meali Onlar birbiriyle itişib dururlarken kendilerini yakalayacak bir tek sayhadan başkasını gözetmezler.
8. Hayrat Neşriyat Meali Onlar, birbirleriyle çekişip dururken kendilerini (ansızın) yakalayacak olan (korkunç)bir sesten (sûra birinci üfürülüşten) başkasını beklemiyorlar.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Onların beklediği sadece bir sayhadır (Sûr'a ilk üfürülüştür) ki, onlar çekişip dururlarken kendilerini yakalayıverir.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Onlar, birbirleriyle çekişip dururlarken kendilerini yakalaya- cak olan bir sayhadan başkasını gözetmezler.
11. Ümit Şimşek Meali Onların beklediği tek bir sestir ki, birbirleriyle çekişip dururken onları yakalayıverir.
12. Yusuf Ali (English) Meali They will not (have to) wait for aught but a single Blast: it will seize them while they are yet disputing among themselves!
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Yâsin Sûresi 49. ayetinin tefsiri için tıklayınız