Ankebût Sûresi(29) 2. Ayet


2 / 69


# Meal Ayet
Arapça اَحَسِبَ النَّاسُ اَنْ يُتْرَكُٓوا اَنْ يَقُولُٓوا اٰمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ
Türkçe Okunuşu Ehasibe-nnâsu en yutrakû en yekûlû âmennâ vehum lâ yuftenûn(e)
1. Ömer Çelik Meali İnsanlar, hiç imtihana tâbi tutulmadan, sadece “İnandık!” demekle bırakılıvereceklerini mi sandılar?
2. Diyanet Vakfı Meali İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece «İman ettik» demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?  
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali 2,3. And olsun, biz kendilerinden öncekileri de denemişken, insanlar, "İnandık" deyince, denenmeden bırakılacaklarını mı sanırlar? Allah elbette doğruları ortaya koyacak ve elbette yalancıları da ortaya çıkaracaktır.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali İnsanlar, “İnandık” demekle imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Sandı mı o insanlar «inandık» demeleriyle bırakılacaklar da imtihan edilmiyecekler?
7. Hasan Basri Çantay Meali İnsanlar (yalınız) inandık demeleriyle bırakılıvereceklerini, kendilerinin imtihaana çekilmiyeceklerini mi sandı (lar)?
8. Hayrat Neşriyat Meali İnsanlar hiç imtihân edilmeden, (sâdece) “Îmân ettik!” demeleriyle (kendi hâllerine)bırakılıvereceklerini mi sandılar?
9. Ali Fikri Yavuz Meali (Müşrikler tarafından eziyet edilen) o insanlar sandılar mı ki, “iman ettik.” demeleriyle bırakılacaklar da imtihana çekilmiyecekler?
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali İnsanlar, «İmân ettik» demeleriyle bırakılacaklarını, ve kendilerinin imtihan edilmeyeceklerini mi sanıverdiler?
11. Ümit Şimşek Meali İnsanlar “İman ettik” demekle bırakılıp da imtihan edilmeyeceklerini mi sandılar?
12. Yusuf Ali (English) Meali Do men think that they will be left alone on saying, "We believe", and that they will not be tested?
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Ankebût Sûresi 2. ayetinin tefsiri için tıklayınız


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/09/mucadele-suresi-10-ayetinin-tefsiri-173859.jpg
Mücadele Suresi 10. Ayetinin Tefsiri

Cenab-ı Hak ayet-i kerimede buyuruyor: "Gizli konuşmalar şeytandandır." (Mücâdele sûresi, 10) Necvâ, gizli gizli konuşmak, fısıldaşmak demektir. İsl ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/09/peygamberimizin-kuran-okumasini-istedigi-sahabi-173852.jpg
Peygamberimizin Kur’an Okumasını İstediği Sahabi

Abdullah İbni Mesut -radıyallahu anh- şöyle dedi: Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-: “-Bana Kur’an oku!” buyurdu. Ben: “-Ey Allah’ın Resûlü, ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/09/kuran-i-kerim-nedir-173844.jpg
Kur’an-ı Kerim Nedir?

Allah tarafından gönderilen ilahi kitapların sonuncusu olan Kur’an’ı Kerim, son peygamber Hz. Muhammed’e sallallahu aleyhi ve sellem indirilmiştir. Sö ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/09/allahin-rahmetini-umit-etmek-ile-ilgili-ayet-ve-hadisler-173785.jpg
Allah’ın Rahmetden Ümit Kesmemek İle İlgili Ayet ve Hadisler

Allah'ın (c.c) rahmeti ve mağfireti geniştir. Allah'a (c.c) ve Resulüne (s.a.v) layık bir kul olma adına çaba gösteren her Müslüman Allah'ın (c.c) rah ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/09/gosteris-riya-ile-ilgili-ayetler-173758.jpg
Gösteriş (Riya) ile İlgili Ayetler

Gösteriş (Riya) hakkında ayet-i kerimeler. "Onlara sadece şu emredilmişti: Bâtıl dinleri bırakarak  yalnız Allah'a yönelip O'na itaat etsinler, namaz ...