Tevbe Sûresi(9) 10. Ayet


10 / 129


# Meal Ayet
Arapça لَا يَرْقُبُونَ ف۪ي مُؤْمِنٍ اِلًّا وَلَا ذِمَّةًۜ وَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ
Türkçe Okunuşu Lâ yerkubûne fî mu/minin illen velâ żimme(ten)(c) veulâ-ike humu-lmu’tedûn(e)
1. Ömer Çelik Meali Onlar, bir mü’min hakkında ne bir yemin, ne bir anlaşma, ne de bir hukuk hiçbir şey gözetmezler. Onlar, işte böyle sınır tanımaz saldırgan kimselerdir.
2. Diyanet Vakfı Meali Bir mümin hakkında ne ahit tanırlar ne de antlaşma. Çünkü onlar saldırganların kendileridir.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Onlar hiçbir müminin yakınlık veya ahdini gözetmezler. İşte aşırı gidenler bunlardır.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Bir mü’min hakkında ne akrabalık (bağlarını), ne de antlaşma (yükümlülüğünü) gözetirler. İşte onlar taşkınlık yapanların ta kendileridir.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Bir mümin hakkında ne bir yemin gözetirler, ne de bir antlaşma. Bunlar işte böyle haddi aşan kimselerdir.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Bir mü'min hakkında ne bir yemin gözetirler ne bir zimmet, bunlar öyle mütecavizler
7. Hasan Basri Çantay Meali Onlar bir mü'min hakkında ne bir yemîn, ne de bir vecîbe gözetib tanımazlar. Onlar taşkınların ta kendileridir.
8. Hayrat Neşriyat Meali Bir mü'min hakkında ne bir yemin, ne de bir ahd (söz) gözetirler. İşte onlar gerçekten haddi aşanlardır.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Bir mümin hakkında ne bir yemîn gözetirler, ne de bir zimmet (sözleşme). İşte bunlar mütecâvizlerdir.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali (Onlar) Bir mü'min hakkında ne bir yemin ve ne de bir zimmet gözetmezler. Ve işte haddi tecavüz etmiş olanlar, onlardır.
11. Ümit Şimşek Meali Onlar bir mü'min hakkında ne yemin gözetirler, ne bir taahhüt. Onlar böylesine haddi aşmış kimselerdir.
12. Yusuf Ali (English) Meali In a Believer they respect not the ties either of kinship or of covenant! It is they who have transgressed all bounds.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Tevbe Sûresi 10. ayetinin tefsiri için tıklayınız


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2018/06/sabir_ayet_hadis2-702x336.jpg
SABIR İLE İLGİLİ AYETLER VE HADİSLER

İslam'da imtihanlara karşı sabretmenin mükafatı nedir? Zorluklara ve imtihanlara karşı nasıl sabretmeliyiz? Kur'anda geçen sabır ile ilgili ayetler ne ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2019/05/kadir_suresi_1-702x336.jpg
KADİR SURESİ

Kadir suresi suresi kaç ayettir? Kadir suresi Arapça, Türkçe okunuşu ve anlamı nedir? Kadir suresi fazileti nedir? Kadir suresi ne zaman ve nerede i ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2019/08/yasin-suresi-153770.jpg
YASİN SURESİ

Kuran’ın kalbi olarak tanımlanan sure hangisidir? Yasin Suresi ne zaman ve nerede indirilmiştir? Yasin Suresi kaç ayettir? Yasin Suresi ne anlatıyor? ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2019/08/yasin-suresi-153770.jpg
YASİN SURESİ

Kuran’ın kalbi olarak tanımlanan sure hangisidir? Yasin Suresi ne zaman ve nerede indirilmiştir? Yasin Suresi kaç ayettir? Yasin Suresi ne anlatıyor? ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/05/muminler-icin-sifa-kaynagi-172271.jpg
MÜ’MİNLER İÇİN ŞİFA KAYNAĞI

Kur’ân, hastalara şifâ ve âyine-i kalbe cilâdır. Nitekim Hak Teâlâ Hazretleri: “Biz Kur’ân’dan peyderpey onu indiriyoruz ki mü’minler için bir şifâ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/05/kuran-i-kerimi-okuyup-onunla-amel-etmenin-fazileti-172201.jpg
KUR’AN-I KERİM’İ OKUYUP ONUNLA AMEL ETMENİN FAZİLETİ

Hangi amel Allah katında daha sevimlidir? Kur’an-ı Kerim’i öğrenip, okuyup onunla amel etmenin fazileti nedir? Kur’an-ı Kerim ile hemhal olmakla ilg ...