İbrahim Sûresi(14) 35. Ayet


35 / 52


# Meal Ayet
Arapça وَاِذْ قَالَ اِبْرٰه۪يمُ رَبِّ اجْعَلْ هٰذَا الْبَلَدَ اٰمِنًا وَاجْنُبْن۪ي وَبَنِيَّ اَنْ نَعْبُدَ الْاَصْنَامَۜ
Türkçe Okunuşu Ve-iż kâle ibrâhîmu rabbi-c’al hâżâ-lbelede âminen vecnubnî vebeniyye en na’bude-l-asnâm(e)
1. Ömer Çelik Meali İbrâhim şöyle dua etmişti: “Rabbim! Bu şehri emniyetli kıl. Beni de, evlatlarımı da putlara tapmaktan koru!”
2. Diyanet Vakfı Meali Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: «Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!»
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri güvenli kıl; beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut."
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Hani İbrahim demişti ki: “Rabbim! Bu şehri güvenli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut.”
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Hatırla ki; Bir zaman İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri güvenli kıl! Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Bir de İbrahimin dediği vakti an: rabbım! Bu beldeyi emin kıl, beni ve oğullarımı putlara uzak bulundur
7. Hasan Basri Çantay Meali Hatırla o zamanı ki İbrâhîm: «Rabbim, demişdi, bu şehri emniyyetli kıl. Beni de, oğullarımı da putlara tapmakdan uzak tut».
8. Hayrat Neşriyat Meali Bir zaman da İbrâhîm şöyle demişti: “Rabbim! Bu beldeyi (Mekke'yi) emniyetli kıl! Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!”
9. Ali Fikri Yavuz Meali Bir de İbrahîm'in şöyle dediği vakti hatırla: “- Rabbim! Bu Mekke diyarını korkulardan emin kıl. Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Ve yâd et o zamanı ki, İbrahim demişti: «Yarabbi! Bu şehri emin kıl, ve beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak bulundur.»
11. Ümit Şimşek Meali Hani vaktiyle İbrahim “Yâ Rabbi,” demişti, “bu beldeyi güvenli bir belde yap; beni ve evlâtlarımı putlara tapmaktan uzak tut.
12. Yusuf Ali (English) Meali Remember Abraham said: "O my Lord! make this city one of peace and security: and preserve me and my sons from worshipping idols.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
İbrahim Sûresi 35. ayetinin tefsiri için tıklayınız


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2018/12/kuran-ogrenmek-istiyorum-702x336.jpg
Kur’an Öğrenmek İstiyorum

Haber: Mehmet Sait Temel “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” (Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 21) Kur'anı öğrenmek ve öğretmek ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/01/lev-enzelna-suresi-arapca-turkce-okunusu---lev-enzelna-duasi-oku-fazileti-ve-anlami-175310.jpg
Lev Enzelna Arapça Türkçe Okunuşu - Lev Enzelna Oku, Fazileti ve Anlamı

Lev enzelna olarak bilinen dört ayet Haşr suresinde geçmektedir. Lev enzelna ile başlayan Haşr suresinin son dört ayetidir. Haşr sûresi Medine’de inmi ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/12/kuran-insani-yuceltir-175259.jpg
Kur’ân İnsanı Yüceltir

Hz. Ömer Mekke’ye elli km. uzaklıktaki Usfan’da Nâfi bin Abdi’l-Hâris’e rastlamıştı. Hâlbuki onu Mekke’ye vâli tâyin etmişti. Nâfi’nin vazifesinin baş ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2020/12/giyim-ile-ilgili-ayetler-175236.jpg
Giyim ile İlgili Ayetler

Giyim ve kuşam hakkında ayet-i kerimeler. “Ey Âdemoğulları! Size ayıp yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takvâ elbisesi, işte o d ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2019/01/cuma_gunu_okunacak_sureler2-702x336.jpg
Cuma Günü Okunacak Sureler

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “Size bir sûre haber vereyim mi ki, azammet semâ ile arz arasını doldurmuş, onu 70 bin melek teşyî’ etmiştir? O ...