Nûr Sûresi(24) 17. Ayet


17 / 64


# Meal Ayet
Arapça يَعِظُكُمُ اللّٰهُ اَنْ تَعُودُوا لِمِثْلِه۪ٓ اَبَدًا اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَۚ
Türkçe Okunuşu * Ya’izukumu(A)llâhu en te’ûdû limiślihi ebeden in kuntum mu/minîn(e)
1. Ömer Çelik Meali Eğer mü’min kimseler iseniz, böyle bir şeyi bir daha yapmamanız konusunda Allah sizi sakındırıp uyarmaktadır.
2. Diyanet Vakfı Meali Eğer inanmış insanlarsanız, Allah, bir daha buna benzer tutumu tekrarlamaktan sizi sakındırıp uyarır.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Eğer mümin kişilerdenseniz, Allah buna benzer bir şeye bir daha dönmemenizi tavsiye eder.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Eğer inanıyorsanız, bu gibi şeylere bir daha ebediyyen dönmemeniz için Allah size öğüt veriyor.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Eğer inanmış insanlarsanız, Allah, bir daha buna benzer tutumu tekrarlamaktan sizi sakındırıp uyarıyor.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Böyle bir şey'e ebedâ avdet etmiyesiniz eğer mü'min iseniz diye Allah size va'z viriiyor
7. Hasan Basri Çantay Meali Eğer siz îman eden (kimse) lerseniz böyle bir şey'e hayatda bulunduğunuz müddetçe bir daha dönmenizi Allah haraam kılıyor.
8. Hayrat Neşriyat Meali Eğer mü'min kimseler iseniz, böyle bir duruma ebediyen (bir daha) dönmemeniz için Allah size (böyle) nasîhat ediyor.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Eğer inanıb tasdik ediyorsanız, böyle bir şeye ebediyyen bir daha dönmenizi Allah size yasaklıyor.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Allah size öğüt veriyor ki, bunun bir misline ebedîyyen avdet etmeyesiniz, eğer siz mü'min kimseler iseniz.
11. Ümit Şimşek Meali Eğer inanmış kimseler iseniz, Allah bir daha asla böyle birşeye dönmemenizi öğütlüyor.
12. Yusuf Ali (English) Meali Allah doth admonish you, that ye may never repeat such (conduct), if ye are (true) Believers.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Nûr Sûresi 17. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-81-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 81. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 81. Ayetinin Arapçası:قَالُوا يَا لُوطُ اِنَّا رُسُلُ رَبِّكَ لَنْ يَصِلُٓوا اِلَيْكَ فَاَسْرِ بِاَهْلِكَ بِقِطْعٍ مِنَ الَّيْلِ وَلَا يَلْ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-80-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 80. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 80. Ayetinin Arapçası:قَالَ لَوْ اَنَّ ل۪ي بِكُمْ قُوَّةً اَوْ اٰو۪ٓي اِلٰى رُكْنٍ شَد۪يدٍ Hûd Suresi 80. Ayetinin Meali (Anlamı):Lût da: “ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-79-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 79. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 79. Ayetinin Arapçası:قَالُوا لَقَدْ عَلِمْتَ مَا لَنَا ف۪ي بَنَاتِكَ مِنْ حَقٍّۚ وَاِنَّكَ لَتَعْلَمُ مَا نُر۪يدُ Hûd Suresi 79. Ayetinin ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-78-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 78. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 78. Ayetinin Arapçası:وَجَٓاءَهُ قَوْمُهُ يُهْرَعُونَ اِلَيْهِ وَمِنْ قَبْلُ كَانُوا يَعْمَلُونَ السَّيِّـَٔاتِۜ قَالَ يَا قَوْمِ هٰٓؤُ۬لَٓ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-77-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 77. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 77. Ayetinin Arapçası:وَلَمَّا جَٓاءَتْ رُسُلُنَا لُوطًا س۪ٓيءَ بِهِمْ وَضَاقَ بِهِمْ ذَرْعًا وَقَالَ هٰذَا يَوْمٌ عَص۪يبٌ Hûd Suresi 77. A ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-76-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 76. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 76. Ayetinin Arapçası:يَٓا اِبْرٰه۪يمُ اَعْرِضْ عَنْ هٰذَاۚ اِنَّهُ قَدْ جَٓاءَ اَمْرُ رَبِّكَۚ وَاِنَّهُمْ اٰت۪يهِمْ عَذَابٌ غَيْرُ مَرْدُ ...