Muhammed Sûresi(47) 17. Ayet


17 / 38


# Meal Ayet
Arapça وَالَّذ۪ينَ اهْتَدَوْا زَادَهُمْ هُدًى وَاٰتٰيهُمْ تَقْوٰيهُمْ
Türkçe Okunuşu * Velleżîne-htedev zâdehum huden ve âtâhum takvâhum
1. Ömer Çelik Meali Doğru yola uyanlara gelince, Allah onların iman ve hidâyet­lerini artırmış, onlara dünyada günahlardan, âhirette de cehennemden korunmayı nasip etmiştir.
2. Diyanet Vakfı Meali Doğru yolu bulanlara gelince, Allah onların hidayetlerini arttırır ve sakınmalarını sağlar.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Doğru yolu bulanların ise Allah doğruluklarını artırır, onların karşı gelmekten sakınmalarını sağlar.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Hidayete erenlere gelince, Allah onların hidayetini artırır. Onların Allah’a karşı gelmekten sakınmalarını sağlar.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Doğru yola girenlere gelince, Allah onların hidayetlerini artırmış ve onlara kötülükten sakınma çarelerini ilham etmiştir.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Hidâyeti kabul edenlere gelince Allah onların muvaffakıyyetlerini artırmakta ve kendilerine (takvalarını) korunmalıklarını vermektedir
7. Hasan Basri Çantay Meali Hidâyeti kabul edenler (e gelince: Allah) onların muvaffakıyyetini artırmış, onlara (ateşden nasıl) kaçınacaklarını ilham etmişdir.
8. Hayrat Neşriyat Meali Hidâyete ermiş olan kimselere gelince, (Allah îmanlarına mükâfât olarak) onlara hidâyeti artırmış ve kendilerine (günahlardan) sakınmaları (ilhâmı)nı vermiştir.
9. Ali Fikri Yavuz Meali (İman etmekle) hidayeti kabul edenlere gelince; (onlar seni her dinledikçe) Allah onların hidayetini arttırmakta ve kendilerine takvalarını ilham etmektedir.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Ve o kimseler ki, hidâyete ermişlerdir; onlara hidâyeti arttırmıştır ve onlara takvâlarını vermiştir.
11. Ümit Şimşek Meali Doğru yolu bulanların ise Allah hidayetlerini arttırmış, onlara kötülükten korunmayı nasip etmiştir.
12. Yusuf Ali (English) Meali But to those who receive Guidance, He increases the (light of) Guidance, and bestows on them their Piety and Restraint (from evil).
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin tam mânâsı ile anlaşılması mümkün olmayabilir. Ayetlerin izahı için mutlaka bir tefsire başvurulması gerekir.
Muhammed Sûresi 17. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2023/05/calismak-ile-ilgili-ayetler-191574.jpg
Çalışmak ile İlgili Ayetler

Çalışmak, hayatımıza huzur ve bereket getirir. Allah’ın verdiği aklı, bedeni ve yüreği kullanarak, O’nun razı olacağı işlerde çalışmak, kul için şeref ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2023/05/leyl-suresinin-fazileti-191566-m.jpg
Leyl Suresinin Fazileti

Leyl sûresi Mekke’de nâzil olmuştur. 21 âyettir. İsmini birinci âyette geçip “gece” mânasına gelen اَلَّيْلُ (leyl) kelimesinden alır. Mushaf tertîbin ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2023/05/bakara-suresinin-74-ayeti-ne-anlatiyor-191577-m.jpg
Bakara Suresinin 74. Ayeti Ne Anlatıyor?

Ayet-i kerimede buyrulur: ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًۜ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا ي ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2023/05/enfal-suresi-17---19-asir-dinle---kuran-ziyafeti-191571-m.jpg
Enfal Suresi 17 - 19 Aşır Dinle - Kuran Ziyafeti

Enfal 17: "Onları savaşta siz kendi kuvvetinizle öldürmediniz; onları Allah öldürdü. Rasûlüm! Düşmana bir avuç toprak attığın zaman da sen atmadın; ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2023/05/leyl-suresinin-okunusu-anlami-ve-tefsiri-118616-m.jpg
Leyl Suresinin Okunuşu, Anlamı ve Tefsiri

Leyl sûresi Mekke’de nâzil olmuştur. 21 âyettir. İsmini birinci âyette geçip “gece” mânasına gelen اَلَّيْلُ (leyl) kelimesinden alır. Mushaf tertîbin ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2023/05/fecr-suresinin-fazileti-191539-m.jpg
Fecr Suresinin Fazileti

Fecr sûresi Mekke’de nâzil olmuştur. 30 âyettir. İsmini, birinci âyette geçen ve “tan yerinin ağarması, sabah aydınlığı” mânasına gelen اَلْفَجْرُ (fe ...